Kryptomeny

O kryptomenách môžete nájsť veľa odborných článkov, ale pre laika je často ťažké pochopiť ich skutočnú podstatu a prínosy. Jednoducho si kryptomenu predstavíme v tomto článku.

Kryptomien existuje veľké množstvo a sú medzi nimi rôzne nuansy, základy si preto vysvetlíme vo všeobecnej rovine, ktorá platí napríklad pre Bitcoin.

Čo je kryptomena

Jedná sa o menu, ktorá existuje výhradne v digitálnej podobe, žiadne bankovky alebo mince nemá. Záznamy o tejto kryptomene teda samozrejme existujú tiež len v digitálnej podobe, sú zapisované do takzvaného blockchainu. Blockchain si predstavte ako veľkú účtovnú knihu v elektronickej podobe, existuje teda len v počítačoch. Táto účtovná kniha obsahuje záznamy o všetkých transakciách s danou menou. Možno z nej teda zistiť, koľko k akému účtu patrí peňazí a ako sa peniaze medzi účtami presúvali.

A teraz prichádza to podstatné, čo robí technológiu kryptomien tak zlomovou. Účtovná kniha, ktorú sme si práve popísali, je šifrovaná a jej identické kópie sa nachádzajú na veľkom počte rôznych počítačov po celom svete.

A táto účtovná kniha je zároveň programom, ktorý zabezpečuje, že prístup k jednotlivým účtom a vytváraniu transakcií má vždy len držiteľ špeciálneho kľúča, nikto iný. Ani správca knihy, pretože de facto nikto taký neexistuje, kniha je decentralizovaná.

Čo z toho všetko plynie?

Nezfalšovatelnost a bezpečnosť

Ako sme uviedli, kryptomeny sú decentralizované, kópie ich účtovných kníh sú udržiavané na mnohých rôznych počítačoch. Tieto kópie sa automaticky aktualizujú, aby v nich vždy boli zapísané všetky transakcie. To znamená, že keby ste chceli záznamy sfalšovať, muselo by sa vám to podariť vo všetkých kópiách účtovných kníh (alebo aspoň vo väčšine z nich) a v jednom okamihu, inak sieť začne hlásiť nezrovnalosti medzi záznamami a váš pokus bude neúspešný.

Uviedli sme tiež, že záznamy sú v účtovnej knihe šifrované. Používajú takzvané hashovanie (kontrolné súčty) a záznamy sú zapisované do menších blokov, ktoré na seba postupne nadväzujú. Takže aj keby sa vám podarilo niečo prepísať v jednom bloku, „rozsvieti sa červené svetlo“ pri všetkých nadväzujúcich blokov, pretože nebudú súhlasiť kontrolné súčty. Kontrola je teda dvojúrovňová, v rámci účtovnej knihy medzi blokmi a vďaka porovnávaniu záznamov medzi všetkými kópiami účtovnej knihy. Všetko musí súhlasiť.

Z týchto dôvodov sú kryptomeny považované za nezfalšovateľné a úplne bezpečné. Je považované za nemožné, aby niekto prelomil šifrovanie účtovnej knihy a zároveň zabezpečenie tisícov a viac počítačov, na ktorých sú uložené kópie knihy, a to všetko v jednom okamihu. Záznamy v blockchaine sú tak bezpečné, že sa na ne neboja spoľahnúť ani banky.

Kryptomeny sú spravidla stopercentne transparentné v tom zmysle, že sú ich účtovné knihy so všetkými záznamami verejne k dispozícii. Ktokoľvek sa teda kedykoľvek môže pozrieť, koľko jednotiek meny je v obehu, aké prebiehajú transakcie, medzi akými účtami (nie sú vidieť vlastníci účtov, len čísla účtov) a tak ďalej. To umožňuje úplnú verejnú kontrolu a znemožňuje napríklad tajné emisie nových jednotiek meny a podobne.

Rýchlosť a nízka cena transakcií

Keďže sú kryptomeny iba digitálne, vrátane svojich účtovných kníh, je logické, že transakcie môžu vďaka internetu prebiehať v reálnom čase, teda okamžite, a za veľmi nízkych nákladov. To platí všeobecne, ale samozrejme záleží od podmienok konkrétnej kryptomeny a jej siete, napríklad Bitcoin je už dnes pomalý a na poplatkoch za prevody drahý. Sú ale iné kryptomeny, ako napríklad ripple, ktoré sú šité na mieru finančným prevodom a ktoré sú stále veľmi rýchle a lacné.

Decentralizácia a absencia centrálnej autority

Na záver zoznamu výhod kryptomien sa dostávame k tomu najdôležitejšiemu. Uvedomme si, že keď ide o peniaze, ľudia si neveria. Preto sme doteraz vždy potrebovali tretiu stranu, nejakú autoritu, ktorej sme mohli správu peňazí zveriť a veriť jej. Spravidla teda banku. Keď vám má niekto poslať peniaze na účet, banka je ten, kto s patričnou váhou povie, či peniaze skutočne prišli alebo nie, čo potom zistíte na výpise svojho účtu. Platiť si takú tretiu stranu / centrálnu autoritu stojí veľa peňazí a spomaľuje to všetky procesy.

Kryptomena ale žiadnu banku alebo inú centrálnu autoritu z pohľadu dôvery nepotrebuje. Jej technológia zaisťuje, že aj keď záznamy v účtovnej knihe nespravuje žiadna centrálna autorita, nie je možné ju falšovať alebo akokoľvek s ňou manipulovať. To platí nielen pre prevody, ale tiež napríklad pre emisiu nových jednotiek meny.

A to je mimoriadna vec, pretože vďaka tomu môžu byť prevody rýchle, lacné a bezpečné. Pomocou blockchainových technológií potom možno evidovať prakticky akékoľvek vlastníctva, nemusí ísť len o digitálne meny, a to so všetkými vyššie uvedenými výhodami.